Oferta zabiegów kwasem polimlekowym
Kwas L-polimlekowy jest biokompatybilnym (tzn. nieszkodliwym dla ludzkiego organizmu), biodegradowalnym (tzn. rozkładanym w ludzkim organizmie) syntetycznym polimerem z rodziny kwasów alfahydroksylowych (kwasów owocowych). Kwas L-polimlekowy jest od lat stosowany w medycynie jako składnik rozpuszczalnych nici chirurgicznych i nie wymaga wykonywania przed zabiegiem wstępnych testów skórnych pod kątem ewentualnej alergii. Obecnie zaliczany jest do silnych stymulatorów produkcji kolagenu, a efekty zabiegów z jego użyciem są długotrwałe, wg badań utrzymują się nawet do 24 miesięcy.
Wskazania do zabiegu
kwasem polimlekowym:
Kwas polimlekowy powstał z myślą o korygowaniu zagłębień skóry takich jak bruzdy, zmarszczki, fałdy, blizny oraz ubytki tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy (lipoatrofia) i całego ciała. Jego działanie polega na silnej stymulacji produkcji kolagenu, przez co zagęszcza skórę, redukując jej wiotkość. Zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu w tkanki (skórę/ tkankę podskórną). Preparat ten ulega wchłonięciu w ciągu 2 lat, natomiast nowe warstwy kolagenu pozostają na wiele lat.
W zależności od powierzchni i nasilenia ubytków, ilość podanego preparatu oraz miejsca wstrzykiwania, mogą się różnić. Korekcja większości partii twarzy wymaga przeprowadzenia kilku zabiegów. Zazwyczaj optymalny efekt korekcji osiąga się po wykonaniu 2- 3 zabiegów w odstępach czasu wynoszących ok 4 tygodnie. Z uwagi na fakt, że indywidualne reakcje pacjentów na preparat mogą być różne, nie jest możliwe określenie zawczasu dokładnej liczby zabiegów, jakie trzeba będzie wykonać.
Dające się przewidzieć następstwa zabiegu:
- kwas polimlekowy jest podawany w postaci roztworu zawierającego sól fizjologiczną lub wodę do iniekcji, zatem bezpośrednio po zabiegu należy spodziewać się obrzęku, który będzie widoczny przez co najmniej kilka godzin, a może utrzymać się nawet przez kilka dni. Efekt ten jest przejściowy i nie ma wpływu na długoterminową reakcję tkanki na leczenie.
- po iniekcji/iniekcjach wystąpią najprawdopodobniej reakcje powszechnie występujące, takie jak: obrzęk, zaczerwienienie, bolesność, swędzenie i tkliwość w miejscu wkłucia. Objawy te ustępują zazwyczaj samoistnie w ciągu od 1-15 dni po zabiegu
- jeżeli igła przypadkowo przebije naczynie krwionośne, może nastąpić krwawienie, powstanie wybroczyny/zasinienia.
- w miejscu wkłucia pacjent może odczuwać stwardnienie skóry, wrażenie pełności lub pogrubienia. Jest to normalna reakcja tkanki na proces zapalny i produkcję kolagenu. Delikatny, pięciominutowy masaż poddanych zabiegowi partii twarzy wykonywany pięć razy dziennie przez 2 tygodnie po zabiegu może pomóc w zmniejszeniu stwardnienia.
- skutkiem ubocznym. jaki może wystąpić po upływie dłuższego czasu od zabiegu, jest pojawienie się pod skórą, poddanych zabiegowi partii twarzy, niewielkich grudek zwanych mikro-guzkami, które mogą być niewidoczne lub widoczne dla oka. Zazwyczaj grudki te są jedynie wyczuwalne podczas uciskania skóry. Mikro-guzki pojawiają się na ogół po upływie pierwszych 6 do 12 miesięcy od pierwszego zabiegu. Zazwyczaj nie są objawem żadnej choroby i nie wymagają leczenia. W rzadkich przypadkach występują guzki widoczne gołym okiem, którym może towarzyszyć zaczerwienienie, tkliwość, przebarwienie skóry lub zmiana jej faktury. Tego typu guzki, które można nazwać ziarniniakami, mogą ewentualnie wymagać leczenia.
Zalecenia pozabiegowe:
W celu zapewnienia optymalnych rezultatów i długotrwałego efektu działania produktu ważne jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami pozabiegowymi przekazanymi przez lekarza. Rekomenduje się:
- masować obszar poddany zabiegowi przez 5 minut, 5 razy na dobę przez 5 dni po zabiegu, zgodnie z zaleceniami lekarza.
- w ciągu 24 godzin po zabiegu można wykonywać chłodne okłady, na obszar poddany zabiegowi w celu zmniejszenia obrzęku.
- makijaż można nałożyć kilka godzin po zabiegu, jeżeli nie występują np. rany otwarte czy krwawienie.
- unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, ekstremalne temperatury oraz promienie UV do czasu ustąpienia obrzęku i zaczerwienienia.
- zrezygnować z pobytu w saunie przez min. 14 dni.
- jeśli po podaniu kwasu polimlekowego zostanie przeprowadzony zabieg laserowy, peeling chemiczny lub jakikolwiek inny zabieg oparty na aktywnej reakcji skórnej istnieje ryzyko wystąpienia reakcji zapalnej w miejscu podania preparatu. Dotyczy to również sytuacji gdy produkt jest podawany przed całkowitym zagojeniem skóry po takim zabiegu. W przypadku ewentualnych wątpliwości lub pytań dotyczących zabiegu prosimy o bezpośredni kontakt z lekarzem.
Efekty zabiegów:
Czas utrzymywania się efektów zabiegu w dużej mierze zależy od rodzaju i ilości użytego preparatu. Wpływ na trwałość wykonanej procedury mają także cechy indywidualne pacjenta: styl życia, szybkość metabolizmu, obecność ew. chorób, korzystanie z używek, ekspozycja na słońce. Zwykle czas ten wynosi od 6-18 mscy.
Przeciwwskazania:
Niezwykle ważne jest, by każdorazowy zabieg poprzedzony był konsultacją lekarską, która obejmuje przede wszystkim ustalenie istnienia przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Do najczęstszych z nich należą:
- ciąża i okres karmienia piersią
- obecność niektórych z chorób o podłożu autoimmunologicznym (Uwaga! W większości przypadków choroby w fazie remisji lub skutecznie leczone, nie są przeciwwskazaniem)
- choroby tkanki łącznej
- zaburzenia krzepnięcia
- skłonność do tworzenia bliznowców
- aktywne stany zapalne (bakteryjne i wirusowe)
- choroba nowotworowa (do ok. 5 lat od zakończenia leczenia)
- leczenie immunosupresyjne
- zaburzenia psychiatryczne
- lęk/ fobia związana ze iniekcjami
- nieletni wiek
- brak współpracy z pacjentem
- nierealne oczekiwania