Powiększanie i modelowanie ust, czyli zanim zdecydujesz się na zabieg

25/08/2020

Śledząc zmieniające się kanony piękna, łatwo zauważyć odwieczne dążenie kobiet do poprawy swojego wyglądu. Intensywne kolory, makijaże, barwienie i malowanie skóry, już od czasów starożytnych, służyły podkreślaniu swojej indywidualności, hierarchii w społeczeństwie, przynależności do danej kultury czy religii, a także podkreślaniu seksualności. 

Niezmiennie, wielką uwagę przywiązywano do ust, a kobiety z podkreślonymi, pełnymi  i czerwonymi ustami do dziś postrzegane są jako bardziej seksowne, pełne seksapilu i pewne siebie.

Nic więc dziwnego, że wciąż szukamy coraz to nowszych i trwalszych metod eksponujących ich piękno. Obok pomadek, kremów i błyszczyków, coraz częściej sięgamy po ich trwałą pigmentację oraz tzw. „wypełniacze”. W medycynie estetycznej, zabiegi z wykorzystaniem substancji dodających objętości ustom, stosuje się od ponad 30lat! Oczywiście lata doświadczeń, przyczyniają się do ich stałego ulepszania i modyfikacji, a długoletnie obserwacje, pozwalają coraz precyzyjnej definiować potencjalne przeciwwskazania i ryzyko powikłań.

Obecnie „wypełniacze” ust możemy podzielić na kilka podstawowych grup: 1) transfer tkanki tłuszczowej 2) wszczepienie trwałych implantów 3) preparaty kwasu hialuronowego 4) preparaty na bazie karboksymetylocellulozy. Najtrwalszy efekt uzyskamy oczywiście w przypadku wszczepienia trwałego implantu, który odpowiednio dobrany, może zostać w ustach właściwie dożywotnio. Następnym, pod względem trwałości zabiegiem, będzie lipotransfer, czyli podanie własnej tkanki tłuszczowej w obręb czerwieni wargowej. Efekt takiego zabiegu utrzymuje się nawet kilka lat! Ostanie dwie możliwości, czyli implantacja polimerowych żeli zawierających kwas hialuronowy lub karboksymetylocelulozę, pozwalają zmienić wygląd ust zwykle na kilka miesięcy. We wszystkich powyższych metodach, zmiana wyglądu ust widoczna jest oczywiście natychmiast po zabiegu. 

Czy istnieje więc przewaga jednej metody nad inną? Czym się kierować, decydując się na zabieg ingerujący w wygląd ust?

Przede wszystkim, pamiętać należy, iż niezależnie od dokonanego wyboru, każdy zabieg znacząco ingeruje w żywe tkanki i niesie ze sobą ryzyko powikłań. W związku z powyższym, przygodę z medycyną estetyczną powinniśmy zacząć od wyboru odpowiedniej placówki oraz kompetentnej osoby przeprowadzającej zabieg- w tym przypadku lekarza!  Wybór „drogi na skróty”, czyli oddanie się w ręce przypadkowej osoby, skończyć się może nie tylko oszpeceniem, ale także utratą zdrowia. Po odpowiedzialnym wyborze właściwego miejsca, powinniśmy wspólnie z lekarzem omówić wszystkie wskazania i przeciwwskazania do zabiegu, pamiętając, iż metody trwalsze: implanty czy transfer tłuszczu, są zwykle najdroższe, a ich cena waha się średnio od 5000-10000 tys. Bardziej popularne i dużo tańsze, są metody pozwalające jedynie czasowo zmienić wygląd ust, cena takiego zabiegu wynosi ok 1000zł. 

Do pierwszych dwóch zabiegów istnieje również więcej przeciwwskazań oraz konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Mniej obostrzeń obowiązuje w przypadku podawania polimerów. 

Pamiętajmy także, iż w przypadku niezadowalającego efektu końcowego, najłatwiej dokonać jakiejkolwiek korekcji po podaniu kwasu hialuronowego. W razie potrzeby, możemy właściwie natychmiast go „rozpuścić”. Sytuacja komplikuje się bardziej, przy użyciu karboksymtelocelulozy czy tłuszczu. W tym przypadku, zwykle trzeba poczekać, aż wypełniający materiał ulegnie z czasem zmetabolizowaniu , co zwykle trwa  kilka miesięcy. Oczywiście trwały implant można  usunąć, co wiąże się jednak z przeprowadzeniem dodatkowego zabiegu. 

Reasumując, wszystkie powyższe metody przeprowadzamy wyłącznie u osób zdrowych, w przypadku braku przeciwwskazań. Dla osób obawiających się końcowego efektu lub zaczynających  przygodę z medycyną estetyczną, najlepszym wyborem będzie kwas hialuronowy. Będzie to również dobry wybór dla osób z mniej zasobnym portfelem, lub lubiących dokonywać częstszych zmian swojego wizerunku. Karboksymetyloceluloza to idealna alternatywa dla pacjentów, ze współistniejącymi przeciwwskazaniami do podania kwasu hialuronowego, lub u których efekt podania kwasu hialuronowego utrzymuje się bardzo krótko. Lipotransfer to idealne rozwiązanie, w przypadku chęci uzyskania naturalnego wyglądu na dłużej, przy użyciu najbardziej naturalnego materiału. Na założenie implantu trwałego powinny decydować się osoby pewne swojej decyzji, liczące się z wieloletnią zmianą wyglądu ust. Pamiętać również należy, iż implant trwały, stanowi przeciwwskazanie do podawania w usta jednocześnie innych wypełniaczy, np. kwasu hialuronowego.