Powiększanie ust kwasem hialuronowym, czyli jak uzyskać wymarzony kształt

27/08/2020

Od wielu lat, kobiety sięgają po zabiegi z zakresu Medycyny Estetycznej, by podkreślić swoją urodę oraz przeciwdziałać efektom starzenia. Niezmiennie na czele tych procedur, utrzymują się zabiegi mające na celu podkreślenie piękna ust, które niezaprzeczalnie stanowią atrybut kobiecości. 

Panujące trendy urodowe, zdjęcia „znanych i lubianych” publikowane w mediach społecznościowych, w dużej mierze narzucają pewien kanon urody. Nie zawsze jednak za piękne uznawano usta „duże”, choć oczywiście piękne i pełne usta Angeliny Jolie były marzeniem niejednej z Pań. Zawsze jednak usta zadbane i nawilżone, dodawały uroku. Tak więc, choć oczekiwania wobec tej części naszej twarzy są różne, to niezmiennie medycyna estetyczna stara się im sprostać.

Obecnie najpopularniejszą metodą, z uwagi na niewygórowaną cenę oraz łatwą dostępność, jest zabieg modelowania ust przy użyciu polimerowego żelu zawierającego kwas hialuronowy. Wbrew powszechnie panującej opinii, zwartość strzykawki z przezroczystym hydrożelem nie składa się z czystego kwasu hialuronowego, a jedynie jego dodatku! Ma on właściwości wypełniające, pośrednio nawilżające, a niektóre z preparatów dzięki zawartości substancji dodatkowych ( np. aminokwasów) działają również regenerująco.  

Dzięki powyższym cechom możemy dodać ustom objętości, w pewnym zakresie zmienić ich kształt, unieść opadające kąciki, wyrównać asymetrię warg, zrewitalizować je i nawilżyć. Pamiętajmy jednak o kilku podstawowych zasadach: najlepsze efekty uzyskujemy w przypadku ust, nie poddawanych wcześniej zabiegom inwazyjnym i nie obciążonych preparatem. W przypadku ust wyjściowo wąskich, zwykle wymagane jest wykonanie kilku zabiegów w celu uzyskania widocznego efektu powiększenia. Kolejne procedury wymagają zachowania bezpiecznego odstępu czasu ( min. 2 tyg), a cały proces może trwać nawet kilka miesięcy. Zwykle na jednej wizycie podajemy 1 ml preparatu, większa ilość nie gwarantuje lepszego efektu, a zwiększa ryzyko powstania powikłań! W przypadku ust nadmiernie obciążonych kwasem i przesadnie dużych, czy zniekształconych poprzednimi zabiegami, na początku podajemy hialuronidazę celem rozpuszczenia „starego” preparatu i dopiero wówczas, zaczynamy od początku pracę nad uzyskaniem nowego wymarzonego wyglądu ust. Efekt końcowy, w dużej mierze zależy również od postępowania Pacjentki oraz dostosowania do zaleceń pozabiegowych. Pamiętajmy, że opalanie, solarium, sauna, choroby infekcyjne, alkohol, mogą nie tylko przyczynić się do powstania powikłań , ale także skrócić czas utrzymywania się efektów zabiegu. 

Warto też pamiętać, iż moda przemija. O ile stosunkowo łatwo wymienić garderobę, o tyle dużo trudniej zmienić wygląd ust poddanych zabiegom modelowania. W wyborze kształtu ust, nie sugerujemy się wyglądem ust koleżanki czy celebrytki znanej z Instagrama. Każda twarz i każda kobieta powinna spojrzeć na siebie indywidualnie i pamiętać, że wygląd ust musi współgrać z wyglądem twarzy i być spójny z całym wizerunkiem. Pozwólmy lekarzowi wykonującemu zabieg dobrać odpowiedni preparat i technikę zabiegową. Medycyna Estetyczna bowiem, to nie dziedzina mająca na celu tworzenie kopii ust, twarzy, nosów. To dziedzina mająca na celu wydobyć indywidualne piękno każdej kabiety.