MASKNE, czyli problemy skórne w dobie pandemii.

01/10/2020

Od kilku miesięcy do Gabinetu Medycyny Estetycznej trafia grupa pacjentów, z nowym rodzajem problemów skórnych. Rumień, podrażnienie, zmiany trądzikowe oraz stany zapalne o różnym nasileniu obejmujące okolice dolnej partii twarzy i nosa, a więc te, które zwykle zasłaniania maseczka. Obserwowany i wciąż nasilający się problem związany z obowiązkiem noszenia maseczek ochronnych, zyskał już nawet swoją nazwę: MASKNE i powstał z połączenia dwóch słów: trądzik ( acne) oraz maska.

Jak powstaje MASKNE?

Okazuje się, iż w wyniku długotrwałego noszenia maseczki, temperatura skóry się podwyższa, a dodatkowo wydychane powietrze znacznie zwiększa jej wilgotność, co sprzyja maceracji i uszkodzeniom naskórka, a także tworzy idealny mikroklimat dla rozwoju drobnoustrojów. Badania pokazały, że już po 15 minutach noszenia maseczki, dochodzi do niekorzystnych dla skóry zmian, w wyniku których może dojść do:

– nasilenia się zmian naczyniowych twarzy ( zwł. nosa, brody),

– nasilenia się objawów trądziku różowatego

– rozszerzenia się porów

– nasilenia się stanów zapalnych o podłożu atopowym i alergicznym

– nadprodukcji gruczołów łojowych oraz namnażania drobnoustrojów, odpowiedzialnych za powstawanie trądziku.

W efekcie po całodniowym noszeniu maseczki, skóra wygląda niekorzystnie i nawet u osób z dotychczas zdrową skórą, dochodzi do pojawienia się w jej obrębie zmian chorobowych.

Czy można zapobiegać powstawaniu problemów skórnych związanych z noszeniem maseczek?

Okazuje się, iż istnieje wiele metod pozwalających skutecznie zapobiegać tworzeniu problemów skórnych związanych z noszeniem maseczek.

Po pierwsze, należy przestrzegać zalecanego przez producenta czasu noszenia maseczek i stosować je zgodnie z wytycznymi. W przypadku maseczek chirurgicznych/ jednorazowych, wymiana powinna być dokonywana co godzinę, a maseczka po tym czasie wyrzucona. Natomiast maseczki wielokrotnego użytku należy codziennie prać ,a następnie prasować. Warto też sprawdzać ich skład, sięgając po naturalne materiały typu bawełna czy len.

W trakcie noszenia maseczki powinno się zrezygnować z jedzenia, pamiętając iż resztki jedzenia czy napoju, stanowią dodatkową pożywkę dla bakterii. Warto wyznaczyć konkretną porę na posiłek, a po jego spożyciu zadbać o higienę jamy ustnej. Pamiętajmy, iż flora bakteryjna jamy ustnej, może znaleźć się na powierzchni maseczki, m.in. w czasie kichania czy ziewania.

Osoby, których rodzaj wykonywanej pracy wymaga długotrwałego zasłaniania nosa i ust, powinny zrezygnować z nakładania pełnego makijażu, zwł. ciężkich podkładów i pudrów, na rzecz lekkich nawilżających kremów.

Ważnym jest, by w ciągu dnia unikać dotykania maseczki i twarzy brudnymi rękami.

Jak leczyć Maskne ?

Popularność problemu sprawiła, iż ukazało się już sporo publikacji poruszających tematykę leczenia tego typu zmian skórnych. Najważniejsze z nich to dbanie o higienę skóry oraz czystość maseczki.

Do działań prewencyjnych będą należały:

 • codzienne ( min. 2x dziennie) dokładne oczyszczanie skóry przy pomocy łagodnych środków myjących
 • przemywanie skóry preparatem przywracającym jej właściwe pH
 • regularne stosowanie kremów nawilżających i odbudowujących płaszcz lipidowy skóry
 • w miarę możliwości rezygnacja z makijażu i kosmetyków kolorowych
 • na punktowe wypryski, stosujemy miejscowo preparaty przeciwbakteryjne i przeciwzapalne
 • warto także sięgnąć po kosmetyki do profesjonalnej pielęgnacji, o właściwościach leczniczych ( np. ZoSkin Health, Medik8)

Z pomocą przychodzą także Gabinety Medycyny Estetycznej, a tam zabiegi bardziej inwazyjne dostosowane do leczenia różnych problemów skórnych:

 • peelingi medyczne
 • złuszczające zabiegi laserowe o działaniu oczyszczającym, wyrównującym strukturę skóry oraz likwidujące poszerzone pory
 • laserowe zamykanie naczynek i rumienia w przypadku zmian naczyniowych i trądziku różowatego
 • zabiegi mezoterapii, zagęszczające skórę, a tym samym zwiększające jej odporności na otarcia i uszkodzenia
 • zabiegi nawilżające
 • w uzasadnionych przypadkach lekarz wdroży do leczenia także farmakoterapię doustną i miejscową.

Pamiętajmy jednak, by walka z trądzikiem i „maskne” nie przysłoniła nam wyższego celu, jakim jest konieczność ochrony przed zakażeniem koronawirusem. Konieczność noszenia maseczek to nasz obowiązek. Zachowajmy jednak zdrowy rozsądek i stosujmy się do powyższych zasad, by zadbać zarówno o zachowanie zdrowia, jak i o piękną skórę.